Стрмол (дворец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стрмол
Vodni stolp
Карта
Општи податоци
ГрадРогатец, Општина Рогатец
ЗемјаСловенија

Стрмол — дворец во паланката Рогатец, Словенија. За првпат објектот се споменува во 1436 година[1] како сопственост на Грофовија Цеље, кој го дал на користење на феудалецот Јакоб Стрмол. Кон крајот на 16 век, замокот бил купен од страна на семејството Ауерсперг, а подоцна тие го продале на Франкопаните.

Во 1620 тој бил купен од страна на Јуриј Рисинг фон Хартенштајн. Капелата, посветена на Свети Винсент Ферер за првпат се споменува во 1682 година. Објектот во голема мера ја изгубила својата дефанзивна улога кон крајот од 17 век, кога нејзините ѕидини биле срушени. Во 1730 тоа беше наследена од Марија Изабела Петази, а во 1804 година била купена од страна на Винтершофен[2].

Во 2003 година, зградата била целосно реновирана и прогласена за културен споменик. Таа во моментов работи како угостителски објект[3] и како музеј.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Strmol Mansion at Rogatec municipality site“. Архивирано од изворникот на 2009-10-01. Посетено на 2021-01-27.
  2. Slovenia.info
  3. „Dvorec Strmol at Dogaja.se“. Архивирано од изворникот на 2009-12-03. Посетено на 2021-01-27.