Липнички замок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Липнички змаок
Lipniški grad
Waldenberg
Изглед твгрдината
Карта
Општи податоци
ГрадЗгорња Липница, Општина Радовљица
ЗемјаСловенија

Липнички замок — замок во рушевини во селото Згорња Липница, Словенија[1]. За првпат се споменува во 1263 година како 'Castrum Waldemberch', и била изградена од страна на Валденберг.

По смртта на грофот Фредерик III од Ортенбург во 1418 година, овој заок бил наследен од Грофовијата Цеље, потоа од семејството Кацијанар, грофовите на семејството Dietrichstein. Во 16 век објектот бил опожарен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ivan Jakič: Vsi slovenski gradovi, 1999 Предлошка:COBISS