Општина Радовљица

Координати: 46°21′N 14°10′E / 46.350° СГШ; 14.167° ИГД / 46.350; 14.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Радовљица
Občina Radovljica
општина
Грб на Општина Радовљица
Местоположба на Општина Радовљица во Словенија
Местоположба на Општина Радовљица во Словенија
Земја Словенија
СедиштеРадовљица
Управа
 • ГрадоначалникКирил Глобочник
Површина
 • Вкупна118,7 км2 (45,8 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно19.072
 • Густина160/км2 (420/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)

Општина Радовљица (словенечки: Občina Radovljica) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е населбата Радовљица. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Денес е дел од Горењскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Радовљица, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E-občina. „Občina Radovljica“. www.radovljica.si (словенечки). Посетено на 2022-03-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]