Турјак (замок)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Турјак
Turjaški grad
Карта
Општи податоци
ГрадТурјак, Општина Велике Лашче
ЗемјаСловенија

Турјак — замок во селото Турјак, Општина Велике Лашче, Словенија[1]. Овој замок се смета за еден од најимпресивните и најпознатите замоци во оваа област. Првиот замок бил изграден кон крајот на 11 век од страна на лордовите фон Ауерсперг. Во 1140, објектот бил уништен и изгорен за време на борбата помеѓу двата наследници на Пилграм II фон Ауерсперг, неговиот син Пилграм IV и неговиот зет Отон Ортенбуршки.

Тековниот замок првпат се споменува во 1220 година. Во 1270 година, Петар и Волфганг фон Ауерсперг го продале имотот на друг потомок од семејството, Балтазар фон Ауерсперг, канцелар на Светото Римско Царство. Изградбата била комплетно уништена од страна на големиот земјотрес од 1511 година, но повторно била обновена по овој настан.

Во текот на 16 век, Ауерсперг биле силни поддржувачи на протестантската реформација во Словенија. На познатиот словенечки протестантски водач Примож Трубар, како и на Јуриј Далматини работеле во замокот, каде го обработиле и првиот превод на Библијата на словенечки. Во 1805, имотот бил продаден на Павле Алоис Јохан. Помеѓу 1916 и 1931 година, замокот бил во сопственост на Лео Хервард.

На 19 септември 1943 година, замокот бил заземен од страна на партизаните по долга битка со Белате гарда на словенечките. По војната, имотот бил национализиран.

Во 2006 година, тогашниот претседател на Словенија, Јанез Дрновшек, со неговата партија одржал голем собир во замокот.

Наводи[уреди | уреди извор]