Прејди на содржината

Бледски замок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бледски замок
Blejski grad
Карта
Општи податоци
ГрадБлед
ЗемјаСловенија

Бледски замок — замок во градот Блед, Словенија. Замокот бил изграден на врвот на 130 метри високата карпа над езерото Блед. Таа е една од најпосетените туристички атракции во Словенија, а денес објектот е претворен во музеј[1]. За првпат објектот се споменува во 1004 година, што го прави еден од најстарите во Словенија. Најстариот дел од замокот е романската кула. Во средниот век биле изградени повеќе кули. Другите згради биле изградени во барокниот период. Во горниот двор се наоѓа капела која била изградена во 16 век, а реновирана околу 1700.

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. „Bled Castle | Slovenia Attractions“. Lonely Planet (англиски). Посетено на 2020-08-24.