Косов велепоседнички дом

Од Википедија — слободната енциклопедија
Косова велепоседнички дом
Kosova graščina
Поглед кон музејот
Карта
Општи податоци
ГрадЈесенице
ЗемјаСловенија

Косов велепоседнички дом — дворец се наоѓа во близина на градот Јесенице, Словенија. Објектот бил изграден во 16 век. Денеска е музеј[1][2].

Наводи[уреди | уреди извор]