Копривник (замок)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копривник
Grad Koprivnik
Burg Rabensberg
Карта
Општи податоци
ГрадСвета Тројица, Општина Домжале
ЗемјаСловенија

Копривник (словенечки: Grad Koprivnik, Vranja peč, германски: Burg Rabensberg)[1] — некогашен замок кој се наоѓа во Света Тројица близу Моравче, Словенија. Најверојатно бил изграден во 12 век, со цел да се заштити трговскиот пат Моравче по долината на Посавје. Шрв сопственик бил Ушалкус фон Рабенсберг. Меѓу светските војни околните реони биле купени од страна на сенаторот д-р Валентин Рожич.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Savnik, Roman (1971). Krajevni leksikon Slovenije, vol. 2. Ljubljana: Državna založba Slovenije. стр. 108.