Ортнечки замок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ортнечкиот замок во гравура од Валвасор од 1679 година.

Ортнечкиот замок (словенечки: Ortneški grad; познат и како Стари Град) ― остатоци на замок од 12 век во околината на градот Рибница, Словенија. Урнатината стои на ридот Велики Жрновец, кај селото Худи Конец.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1161 година, грофот Отон II од Ортенбург подигнал мала тврдина на местото. До почетокот на 15 век замокот бил наследен од грофовите од Целје; кон крајот на 15 век преминал од Хабсбурзите во куќата на Ламберг. Селанските бунтови и отоманските напади го оштетиле замокот, поради што била потребна темелна ренесансна обнова. Продадено кон крајот на 16 век, изгубило поголем дел од своето значење. Друго ремоделирање следело во 17 век, од страна на грофовите Москони; од оваа фаза датира и капелата на замокот Свети Ѓорѓи. Неговите последни сопственици биле семејството Кослер; Замокот бил купен во 1823 година од Јохан Кослер Постариот (1780–1864),[1] таткото на Петер Кослер. Јохан Кослер Помладиот (1819–1898)[1] и неговото семејство се преселиле од замокот во поудобниот Долен Ортечки замок на патот од Љубљана до Кочевје во 1884 година. Последниот сопственик на замокот бил Оскар Кослер (1898–1959), кој го загубил имотот кога бил национализиран од повоената комунистичка влада на Словенија во 1946 година.[2]

Моментална состојба[уреди | уреди извор]

Неколку покуќнини од капелата „Св. Ѓорѓи“, вклучително и три врежани жртвеници, слики од Ханс Георг Гајгерфелдер и проповедник датиран од 1641 година, биле отстранети од наоѓалиштето на чување. Иконата на параклисот на Св. Ѓорѓи може да се види во Националната галерија во Љубљана.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Kosler family, 1841–1942 (словенечки)[[Категорија:Статии со надворешни врски на словенечки]]“. Архивирано од изворникот на 2014-02-02. Посетено на 2021-11-23. URL–wikilink conflict (help)
  2. Vilhar, Črtomir. 1991. "Kozler." Enciklopedija Slovenije, vol. 5, p. 354. Ljubljana: Mladinska knjiga.

 

45°46′57.76″N 14°40′13.71″E / 45.7827111° СГШ; 14.6704750° ИГД / 45.7827111; 14.6704750