Руардов велепоседнички дом

Од Википедија — слободната енциклопедија
Руардов велепоседнички дом
Ruardova graščina
Starasava.JPG
Карта
Општи податоци
ГрадЈесенице
ЗемјаСловенија

Руардов велепоседнички дом — велепоседнички дом во близина на градот Јесенице, Словенија. Изграден е во текот на 16 век[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Obnova objekta Ruardova graščina“. jesenice.si (словенечки). Посетено на 26.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)