Прејди на содржината

Борл (замок)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Замокот Борл на ридот над реката Драва (2021)

Замок Борл (германски: Ankenstein) [1] [2] — импозантен средновековен замок над бреговите на Драва североисточно од главната населба во Долане, Словенија. Веројатно датира од 12 век со додатоци од 15 и 17 век.[3] До денешен ден опстанале некои ѕидни слики, скулптури и внатрешен мебел. Во Втората светска војна, помеѓу 1941 и 1943 година, замокот служел како затвор на Гестапо. Отпрвин, шталите на замокот, а подоцна и самиот замок биле користени за затворање, испрашување и мачење на осомничени. Во 1956 година била отворена спомен-соба и била откриена спомен-плоча во замокот. Заштитен е како споменик на културата од национално значење.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jakič, Ivan. 1997. Vsi slovenski gradovi: leksikon slovenske grajske zapuščine. Ljubljana: DZS, p. 62.
  2. Kos, Dušan. 1994. Med gradom in mestom. Ljubljaba: ZRC, p. 61.
  3. Vnuk, Branko; и др. (2010). Grad Borl [Borl Castle] (Slovenian). Društvo za oživitev gradu Borl [Society for the Revival of Borl Castle]. ISBN 9789612693480. Предлошка:COBISS.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. Slovenian Ministry of Culture register of national heritage reference numbers 35 & 6659