Кравјек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кравјек
Grad Kravjek
Schloss Weineck
Општи податоци
ГрадМулљава, Општина Иванчна Горица
ЗемјаСловенија

Кравјекзамок во рушевини во Муљава, Општина Иванчна Горица, Словенија. Замокот некогаш бил еден од најважните градби во Војводството Корушка. За првпат замокот се споменува во 1243 година.