Прејди на содржината

Тиволи (замок)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тиволи
Grad Tivoli
Карта
Општи податоци
ГрадЉубљана
ЗемјаСловенија

Тиволи (словенечки: Grad Tivoli, (германски: Schloss Unterthurn,[1] словенечки: Grad Pod turnom) — замок кој се наоѓа во градот Љубљана, во Словенија. Палатата се наоѓа северозападно од центарот на градот, во паркот Тиволи. Била изградена во 17 век на урнатините на замок којшто датирал од периодот на ренесансата. Објектот во почетокот бил во сопственост на Језуити,но подоцна бил префрлен на епархијата на Љубљана.

Во средината на 19 век, дворецот бил купен од страна на австрискиот император Франц Јосиф I, кој во 1852 година го дла како подарок за ветеранот на Хабсбуршката монархија, маршал Јосиф Радецки[2]. Тој го реновиран во неокласицистички стил, давајќи му го сегашниот изглед, и го поминал поголемиот дел по неговото пензионирање во него со сопругата Франсиска фон Страсолдо Графенберг. По 1918 година дворецот станал Национален музеј на Словенија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Costa, Ethbin Heinrich. 1848. Reiseerinnerungen aus Krain. Ljubljana: Eger, p. 39.
  2. „Poklon je izvrstna samopromocija“ [A Gift is a Superb Self-Promotion]. Dnevnik.si (словенечки). 30 October 2010.