Костел (замок)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Костел
Kosova graščina
Карта
Општи податоци
ГрадКостел, Општина Костел
ЗемјаСловенија

Костелс — замок кој се наоѓа во селото Костел, Словенија[1]. За првпат тврдината споменува во 1336 година како Castrum Grafenwarth, а сегашното име за првпат се споменува во 1449. Замокот е опкружен од два метри висок ѕид со пет одбранбени кули кои биле изградени по налог на Фридрих II.

По 1456 година, замокот бил преземан од страна на Хабсбуршката монархија. Во текот на 15 век и 16 век замокот претставувал важна стратеѓка фортификација која служела против нападите на Османлиското Царство. Замокот на неколкупати бил на удар на Османлиите. Во него биле населени пребегнатите Ускоци од териториите кои претходно биле заземени од Османлиите.

Наводи[уреди | уреди извор]