Општина Костел

Од Википедија — слободната енциклопедија

Општина Костел (словенечки: Občina Kostel) е општина во јужна Словенија. Седиште на општината е населбата Вас.[1] Општината е дел од традиционалниот регион Долењска и сега е вклучен во статистичкиот регион Југоисточна Словенија.[2]

Населби[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Вас, општината ги опфаќа и следните населени места:

 

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Kostel“. www.kostel.si. Архивирано од изворникот на 2018-10-04. Посетено на 2018-10-03.
  2. „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2018“. Place Names. Statistical Office of the Republic of Slovenia. Посетено на 3 October 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]