Југоисточна Словенија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Југоисточна Словенија
Jugovzhodna Slovenija statistična regija
Статистички регион
Jv regije.png
Најголем градНово Место
Површина
 • Вкупна2.681,28 км2 (103,525 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно142.483[1]

Југоисточна Словенија (словенечки: Jugovzhodna Slovenija) — еден од 12-те статистички региони на Словенија. Најголемо културно и економско средиште во статистичкиот регион Југоисточна Словенија е Ново Место.

Според податоците од 2011 година во овој регион живееле 142.483 жители.

Список на општини[уреди | уреди извор]

  • Градска општина:
Градска општина Грб Површина Население (2011)
Ново Место COA-Novo mesto.gif 236,00 km2 36.296
  • Општини:
Општина Грб Површина Население (2011)
Долењске Топлице Грб на општина Долењске Топлице.gif 110,20 km2 3.423
Жужемберк Грб на општина Жужемберк.gif 164,32 km2 4.536
Костел Грб на општина Костел.gif 56,09 km2 663
Кочевје Грб на општина Кочевје.gif 555,00 km2 16.511
Лошки Поток Грб на општина Лошки Поток.gif 134,50 km2 1.982
Метлика Грб на општина Метлика.gif 108,90 km2 8.416
Мирна Грб на општина Мирна.gif 31,30 km2 2.625
Мирна Печ Грб на општина Мирна Печ.gif 48,00 km2 2.807
Мокроног–Требелно Грб на општинаМокроног-Требелно.gif 73,00 km2 2.932
Осилница Грб на општина Осилница.gif 36,20 km2 402
Рибница Грб на општина Рибница.gif 154,37 km2 9.333
Семич Грб на општина Семич.gif 147,00 km2 3.862
Содражица Грб на општина Содражица.gif 49,50 km2 2.154
Стража Грб на општина Стража.gif 34,00 km2 3.847
Требње Грб на општина Требње.gif 163,30 km2 11.995
Чрномељ Грб на општина Чрномељ.gif 340,00 km2 14.717
Шентјернеј Грб на општина Шентјернеј.gif 96,00 km2 6.779
Шентруперт Грб на општина Шентруперт.gif 49,00 km2 2.823
Шкоцјан Грб на општина Шкоцјан.gif 60,40 km2 3.212
Шмарјешке Топлице Грб на општина Шмарјешке Топлице.gif 34,20 km2 3.168

Наводи[уреди | уреди извор]