Југоисточна Словенија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Југоисточна Словенија
Jugovzhodna Slovenija statistična regija
Статистички регион
Southeast Slovenia Statistical Region in Slovenia.svg
Најголем град Ново Место
Површина
 • Вкупна 2.675 км2
Население (2005)
 • Вкупно 139.747
 • Густина 52.241.869.158.879/км2

Југоисточна Словенија (словенечки: Jugovzhodna Slovenija) — еден од 12-те статистички региони на Словенија. Најголемо културно и економско средиште во статистичкиот регион Југоисточна Словенија е Ново Место.

Според податоците од 2005 година во овој регион живееле 139,747 жители.

Список на општини[уреди | уреди извор]

Статистичкиот регион Југоисточна Словенија има 16 општини: