Посавски статистички регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Посавски статистички регион
Posavska statistična regija
Статистички регион
Posavska regije.png
Најголем градКршко
Површина
 • Вкупна885 км2 (342 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно76.048[1]

Посавскиот регион (Словенечки: Posavska regija) — еден од 12-те статистички региони на Словенија. Најголемо културно и економско средиште на овој статистички регион е градот Кршко.

Според податоците од 2011 година овде живееле 76.048 жители.

Список на општини[уреди | уреди извор]

Во Посавскиот статистички регион има 4 општини:

Наводи[уреди | уреди извор]