Општина Севница

Координати: 46°00′N 15°28′E / 46.000° СГШ; 15.467° ИГД / 46.000; 15.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Севница
Občina Sevnica
општина
Грб на Општина Севница
Местоположба на Општина Севница во Словенија
Местоположба на Општина Севница во Словенија
Земја Словенија
СедиштеСевница
Управа
 • ГрадоначалникСречко Оцвирк
Површина
 • Вкупна272,2 км2 (1,051 ми2)
Население (2020)[1]
 • Вкупно17.642
 • Густина6,5/км2 (17/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
Рег. таб.KK

Општина Севница (словенечки: Občina Sevnica) — општина покрај реките Сава и Мирна во југоисточна Словенија. Седиште на општината е градот Севница. Денес е дел од Посавскиот статистички регион. Таа е 12-та општина по големина на територија во Словенија.

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Севница, општината ги опфаќа и следните населени места:

Познати личности[уреди | уреди извор]

Познати личности од општина Севница се манекенката Меланија Кнавс (омажена како Меланија Трамп, прва дама на САД), ракометарот Матјаж Млакар, историчарот Јанко Прунк (од Лока кај Зидани Мост) и писателот Лудвик Мрзел (исто така од Лока кај Зидани Мост).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]