Прејди на содржината

Печје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Печје
Pečje
Печје is located in Slovenia
Печје
Печје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′30.3″N 15°19′45.8″E / 46.008417° СГШ; 15.329389° ИГД / 46.008417; 15.329389
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,07 км2 (0,41 ми2)
Надм. вис.&10000000000000299199999299,2 м
Население (2020)
 • Вкупно109
 • Густина100/км2 (260/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8290
Рег. таб.KK

Печје (словенечки: Pečje) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.