Прејди на содржината

Церовец (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Церовец
Cerovec
Церовец is located in Slovenia
Церовец
Церовец
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′25.5″N 15°12′3″E / 46.023750° СГШ; 15.20083° ИГД / 46.023750; 15.20083
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна3,3 км2 (1,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000441199999441,2 м
Население (2020)
 • Вкупно53
 • Густина16/км2 (42/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8297
Рег. таб.KK

Церовец (словенечки: Cerovec) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.