Прејди на содржината

Поникве кај Студенец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поникве кај Студенец
Ponikve pri Studencu
Поникве кај Студенец is located in Slovenia
Поникве кај Студенец
Поникве кај Студенец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′46.9″N 15°21′58.6″E / 45.979694° СГШ; 15.366278° ИГД / 45.979694; 15.366278
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,57 км2 (0,61 ми2)
Надм. вис.&10000000000000300500000300,5 м
Население (2020)
 • Вкупно56
 • Густина36/км2 (92/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8293
Рег. таб.KK

Поникве кај Студенец (словенечки: Ponikve pri Studencu) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.