Прејди на содржината

Будна Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Будна Вас
Budna Vas
Будна Вас is located in Slovenia
Будна Вас
Будна Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′5.4″N 15°11′29.2″E / 46.034833° СГШ; 15.191444° ИГД / 46.034833; 15.191444
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,98 км2 (0,76 ми2)
Надм. вис.&10000000000000509000000509 м
Население (2020)
 • Вкупно89
 • Густина45/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8297
Рег. таб.KK

Будна Вас (словенечки: Budna Vas) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Локалната црква е посветена на Свети Никола и припаѓа на парохијата Шентјанж.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.