Врање (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врање
Vranje
Врање is located in Slovenia
Врање
Врање
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′6.3″N 15°20′59.4″E / 46.035083° СГШ; 15.349833° ИГД / 46.035083; 15.349833
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,89 км2 (0,73 ми2)
Надм. вис.&10000000000000287399999287,4 м
Население (2020)
 • Вкупно112
 • Густина59/км2 (150/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8290
Рег. таб.KK

Врање (словенечки: Vranje) — населба западно во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Месната црква е посветена на Свети Стефан и припаѓа на Севничката парохија. Датира од 17 век.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.