Трновец (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трновец
Trnovec
Трновец is located in Slovenia
Трновец
Трновец
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′7.5″N 15°22′50.6″E / 46.035417° СГШ; 15.380722° ИГД / 46.035417; 15.380722
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,06 км2 (0,80 ми2)
Надм. вис.&10000000000000350100000350,1 м
Население (2020)
 • Вкупно142
 • Густина69/км2 (180/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8292
Рег. таб.KK

Трновец (словенечки: Trnovec) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.