Прејди на содржината

Говеји Дол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Говеји Дол
Goveji Dol
Говеји Дол is located in Slovenia
Говеји Дол
Говеји Дол
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′56.5″N 15°11′59.7″E / 45.982361° СГШ; 15.199917° ИГД / 45.982361; 15.199917
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна0,87 км2 (0,34 ми2)
Надм. вис.&10000000000000327899999327,9 м
Население (2020)
 • Вкупно27
 • Густина31/км2 (80/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8296
Рег. таб.KK

Говеји Дол (словенечки: Goveji Dol; германски: Gowidul) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.