Друшче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Друшче
Drušče
Друшче is located in Slovenia
Друшче
Друшче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′7.7″N 15°16′5.7″E / 45.968806° СГШ; 15.268250° ИГД / 45.968806; 15.268250
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна3,2 км2 (1,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000473000000473 м
Население (2020)
 • Вкупно55
 • Густина17/км2 (45/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8295
Рег. таб.KK

Друшче (словенечки: Drušče) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.