Горње Импоље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горње Импоље
Gornje Impolje
Горње Импоље is located in Slovenia
Горње Импоље
Горње Импоље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′21.9″N 15°18′29.3″E / 45.972750° СГШ; 15.308139° ИГД / 45.972750; 15.308139
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна0,61 км2 (0,24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000433199999433,2 м
Население (2020)
 • Вкупно19
 • Густина31/км2 (81/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8293
Рег. таб.KK

Горње Импоље (словенечки: Gornje Impolje; германски: Oberimpelhof) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.