Прејди на содржината

Хињце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хињце
Hinjce
Поглед на Хињце
Хињце is located in Slovenia
Хињце
Хињце
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′25″N 15°11′49.6″E / 45.99028° СГШ; 15.197111° ИГД / 45.99028; 15.197111
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна0,25 км2 (0,10 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно33
 • Густина130/км2 (340/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8296
Рег. таб.KK

Хињце (словенечки: Hinjce) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.