Осредек кај Крмељ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Осредек кај Крмељ
Osredek pri Krmelju
Skyline of Осредек кај Крмељ
Осредек кај Крмељ is located in Slovenia
Осредек кај Крмељ
Осредек кај Крмељ
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′21.5″N 15°8′35.6″E / 46.039306° СГШ; 15.143222° ИГД / 46.039306; 15.143222
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна4,46 км2 (1,72 ми2)
Надм. вис.&10000000000000468800000468,8 м
Население (2020)
 • Вкупно119
 • Густина27/км2 (69/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8297
Рег. таб.KK

Осредек кај Крмељ (словенечки: Osredek pri Krmelju) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.