Прејди на содржината

Нови Град (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нови Град
Novi Grad
Нови Град is located in Slovenia
Нови Град
Нови Град
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′29.6″N 15°12′53.3″E / 46.024889° СГШ; 15.214806° ИГД / 46.024889; 15.214806
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,63 км2 (1,02 ми2)
Надм. вис.&10000000000000471699999471,7 м
Население (2020)
 • Вкупно43
 • Густина16/км2 (42/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1433
Рег. таб.KK

Нови Град (словенечки: Novi Grad) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.