Сподње Водале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сподње Водале
Spodnje Vodale
Skyline of Сподње Водале
Сподње Водале is located in Slovenia
Сподње Водале
Сподње Водале
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′55.9″N 15°12′22.7″E / 45.965528° СГШ; 15.206306° ИГД / 45.965528; 15.206306
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна3,34 км2 (1,29 ми2)
Надм. вис.&10000000000000292699999292,7 м
Население (2020)
 • Вкупно120
 • Густина36/км2 (93/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8295
Рег. таб.KK

Сподње Водале (словенечки: Spodnje Vodale) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.