Павла Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Павла Вас
Pavla vas
Skyline of Павла Вас
Павла Вас is located in Slovenia
Павла Вас
Павла Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′36″N 15°12′40″E / 45.94333° СГШ; 15.21111° ИГД / 45.94333; 15.21111
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,59 км2 (0,61 ми2)
Надм. вис.&10000000000000324699999324,7 м
Население (2020)
 • Вкупно75
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8295
Рег. таб.KK

Павла Вас (словенечки: Pavla vas) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.