Подврх (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подврх
Podvrh
Подврх is located in Slovenia
Подврх
Подврх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′19″N 15°21′53.5″E / 46.03861° СГШ; 15.364861° ИГД / 46.03861; 15.364861
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,76 км2 (1,07 ми2)
Надм. вис.&10000000000000372899999372,9 м
Население (2020)
 • Вкупно85
 • Густина31/км2 (80/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8290
Рег. таб.KK

Подврх (словенечки: Podvrh) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.