Подгорица (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подгорица
Podgorica
Подгорица is located in Slovenia
Подгорица
Подгорица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′20.7″N 15°17′27.3″E / 46.055750° СГШ; 15.290917° ИГД / 46.055750; 15.290917
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна4,52 км2 (1,75 ми2)
Надм. вис.&10000000000000446000000446 м
Население (2020)
 • Вкупно93
 • Густина21/км2 (53/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8290
Рег. таб.KK

Подгорица (словенечки: Podgorica) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.