Прејди на содржината

Мртовец (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мртовец
Mrtovec
Мртовец is located in Slovenia
Мртовец
Мртовец
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′1.8″N 15°14′26.4″E / 46.033833° СГШ; 15.240667° ИГД / 46.033833; 15.240667
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,28 км2 (0,88 ми2)
Надм. вис.&10000000000000320500000320,5 м
Население (2020)
 • Вкупно80
 • Густина35/км2 (91/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8294
Рег. таб.KK

Мртовец (словенечки: Mrtovec) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.