Прејди на содржината

Слап (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слап
Slap
Слап is located in Slovenia
Слап
Слап
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′48.6″N 15°12′8.7″E / 46.063500° СГШ; 15.202417° ИГД / 46.063500; 15.202417
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна0,34 км2 (0,13 ми2)
Надм. вис.&10000000000000274500000274,5 м
Население (2020)
 • Вкупно11
 • Густина32/км2 (84/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1434
Рег. таб.KK

Слап (словенечки: Slap) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.