Прејди на содржината

Мала Хубајница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мала Хубајница
Mala Hubajnica
Мала Хубајница is located in Slovenia
Мала Хубајница
Мала Хубајница
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′45.4″N 15°17′57.5″E / 45.962611° СГШ; 15.299306° ИГД / 45.962611; 15.299306
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,19 км2 (0,46 ми2)
Надм. вис.&10000000000000495300000495,3 м
Население (2020)
 • Вкупно42
 • Густина35/км2 (91/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8293
Рег. таб.KK

Мала Хубајница (словенечки: Mala Hubajnica) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.