Прејди на содржината

Сподње Младетиче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сподње Младетиче
Spodnje Mladetiče
Сподње Младетиче is located in Slovenia
Сподње Младетиче
Сподње Младетиче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′37.6″N 15°10′0.2″E / 45.977111° СГШ; 15.166722° ИГД / 45.977111; 15.166722
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна0,64 км2 (0,25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000282600000282,6 м
Население (2020)
 • Вкупно66
 • Густина100/км2 (270/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8296
Рег. таб.KK

Сподње Младетиче (словенечки: Spodnje Mladetiče) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.