Прејди на содржината

Примож (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Примож
Primož
Примож is located in Slovenia
Примож
Примож
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′12.7″N 15°17′41.9″E / 45.970194° СГШ; 15.294972° ИГД / 45.970194; 15.294972
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна0,64 км2 (0,25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000536700000536,7 м
Население (2020)
 • Вкупно25
 • Густина39/км2 (100/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8293
Рег. таб.KK

Примож (словенечки: Primož) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.