Прејди на содржината

Компоље (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Компоље
Kompolje
Компоље is located in Slovenia
Компоље
Компоље
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′25.6″N 15°15′59.5″E / 46.040444° СГШ; 15.266528° ИГД / 46.040444; 15.266528
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,38 км2 (0,53 ми2)
Надм. вис.&10000000000000183900000183,9 м
Население (2020)
 • Вкупно89
 • Густина64/км2 (170/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8294
Рег. таб.KK

Компоље (словенечки: Kompolje) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.