Прејди на содржината

Завратец (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Завратец
Zavratec
Завратец is located in Slovenia
Завратец
Завратец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′32.7″N 15°20′28.4″E / 45.959083° СГШ; 15.341222° ИГД / 45.959083; 15.341222
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,25 км2 (0,87 ми2)
Надм. вис.&10000000000000311500000311,5 м
Население (2020)
 • Вкупно77
 • Густина34/км2 (89/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8293
Рег. таб.KK

Завратец (словенечки: Zavratec) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.