Осредек кај Хубајница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Осредек кај Хубајница
Osredek pri Hubajnici
Осредек кај Хубајница is located in Slovenia
Осредек кај Хубајница
Осредек кај Хубајница
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′32.6″N 15°19′14″E / 45.959056° СГШ; 15.32056° ИГД / 45.959056; 15.32056
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна0,94 км2 (0,36 ми2)
Надм. вис.&10000000000000407300000407,3 м
Население (2020)
 • Вкупно14
 • Густина15/км2 (39/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8293
Рег. таб.KK

Осредек кај Хубајница (словенечки: Osredek pri Hubajnici) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.