Хиње (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хиње
Hinje
Хиње is located in Slovenia
Хиње
Хиње
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′27″N 15°9′36″E / 46.00750° СГШ; 15.16000° ИГД / 46.00750; 15.16000
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна0,54 км2 (0,21 ми2)
Надм. вис.&10000000000000316600000316,6 м
Население (2020)
 • Вкупно42
 • Густина78/км2 (200/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8297
Рег. таб.KK

Хиње (словенечки: Hinje) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.