Луковец (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Луковец
Lukovec
Луковец is located in Slovenia
Луковец
Луковец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′27″N 15°18′25″E / 45.99083° СГШ; 15.30694° ИГД / 45.99083; 15.30694
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,96 км2 (0,76 ми2)
Надм. вис.&10000000000000316399999316,4 м
Население (2020)
 • Вкупно175
 • Густина89/км2 (230/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8294
Рег. таб.KK

Луковец (словенечки: Lukovec) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.