Пијавице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пијавице
Pijavice
Skyline of Пијавице
Пијавице is located in Slovenia
Пијавице
Пијавице
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′11.7″N 15°9′46.7″E / 45.969917° СГШ; 15.162972° ИГД / 45.969917; 15.162972
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна0,56 км2 (0,22 ми2)
Надм. вис.&10000000000000229400000229,4 м
Население (2020)
 • Вкупно64
 • Густина110/км2 (300/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8295
Рег. таб.KK

Пијавице (словенечки: Pijavice) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.