Прејди на содржината

Јабланица (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јабланица
Jablanica
Јабланица is located in Slovenia
Јабланица
Јабланица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′36.2″N 15°12′45.6″E / 46.010056° СГШ; 15.212667° ИГД / 46.010056; 15.212667
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна6,42 км2 (2,48 ми2)
Надм. вис.&10000000000000408600000408,6 м
Население (2020)
 • Вкупно224
 • Густина35/км2 (90/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8294
Рег. таб.KK

Јабланица (словенечки: Jablanica) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.