Горње Брезово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горње Брезово
Gornje Brezovo
Skyline of Горње Брезово
Горње Брезово is located in Slovenia
Горње Брезово
Горње Брезово
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′45.7″N 15°20′53″E / 45.996028° СГШ; 15.34806° ИГД / 45.996028; 15.34806
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,41 км2 (0,54 ми2)
Надм. вис.&10000000000000186800000186,8 м
Население (2020)
 • Вкупно49
 • Густина35/км2 (90/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8290
Рег. таб.KK

Горње Брезово (словенечки: Gornje Brezovo) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Месната црква е посветена на Свети Улрих и припаѓа на Севничката парохија. Изградена е во 1643 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.