Лесковец во Подборшт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лесковец во Подборшт
Leskovec v Podborštu
Skyline of Лесковец во Подборшт
Лесковец во Подборшт is located in Slovenia
Лесковец во Подборшт
Лесковец во Подборшт
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′12.7″N 15°9′27″E / 46.036861° СГШ; 15.15750° ИГД / 46.036861; 15.15750
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна3,35 км2 (1,29 ми2)
Надм. вис.&10000000000000699399999699,4 м
Население (2020)
 • Вкупно86
 • Густина26/км2 (66/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8297
Рег. таб.KK

Лесковец во Подборшт (словенечки: Leskovec v Podborštu) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.