Сланчји Врх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сланчји Врх
Slančji Vrh
Skyline of Сланчји Врх
Сланчји Врх is located in Slovenia
Сланчји Врх
Сланчји Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′6.8″N 15°13′53″E / 45.951889° СГШ; 15.23139° ИГД / 45.951889; 15.23139
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна0,98 км2 (0,38 ми2)
Надм. вис.&10000000000000466500000466,5 м
Население (2020)
 • Вкупно48
 • Густина49/км2 (130/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8295
Рег. таб.KK

Сланчји Врх (словенечки: Slančji Vrh) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.