Шковец (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шковец
Škovec
Шковец is located in Slovenia
Шковец
Шковец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′1.6″N 15°11′12.4″E / 45.950444° СГШ; 15.186778° ИГД / 45.950444; 15.186778
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,7 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000349899999349,9 м
Население (2020)
 • Вкупно64
 • Густина38/км2 (98/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8295
Рег. таб.KK

Шковец (словенечки: Škovec) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.