Габријеле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Габријеле
Gabrijele
Габријеле is located in Slovenia
Габријеле
Габријеле
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′45.3″N 15°10′20.2″E / 45.979250° СГШ; 15.172278° ИГД / 45.979250; 15.172278
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,1 км2 (0,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000285300000285,3 м
Население (2020)
 • Вкупно239
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8296
Рег. таб.KK

Габријеле (словенечки: Gabrijele) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Локалната црква е посветена на Свети Леонард и припаѓа на парохијата Тржишче. Датира од почетокот на 16 век.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.